Muzeum Niepodległości,  wspólnie z Domem Kultury Świt,  serdecznie zaprasza w piątek 8 marca br o godzinie 13.00 na spotkanie „Entuzjastki Siłaczki Bojowniczki –Kobiety Mazowsza 1863-1918”. W programie wydarzenia znajdują się: prelekcja dr Beaty Michalec, Zastępcy Dyrektora ds. Programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie, wernisaż wystawy plenerowej oraz projekcja filmu „Entuzjastki”

28 listopada 1918 r. Polki uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. Tego dnia Marszałek Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej stanowiący, że wyborcą Sejmu jest każdy obywatel „bez różnicy płci”, który ukończył 21 lat. 22-minutowy film telewizyjny oraz wystawa plenerowa przedstawiają plejadę wspaniałych bohaterek, mieszkanek Mazowsza, zaangażowanych w walkę o niepodległość i równouprawnienie kobiet. Pośród nazwisk znanych takich jak Wanda Umińska, Maria Konopnicka czy Helena Kirkorowa przywołano również postaci zapomniane, niefunkcjonujące w zbiorowej pamięci. Film jest poświęcony kobietom zaangażowanym w walkę i akcje bojowe. Jego autorami i pomysłodawcami są : Natasza Rączka, Elżbieta Leszczyńska i Karol Markowski ( BUMiFILM), „Zależało nam na pokazaniu cichych bohaterek, tych kobiet, które były bardzo zaangażowane najpierw w walkę o niepodległość, a potem równouprawnienie kobiet, szczególnie chodziło o równouprawnienie w zakresie wyborów. Chciałyśmy pokazać zupełnie nowe twarze tej wolności, którą udało się nam uzyskać”- powiedziała współautorka projektu Elżbieta Leszczyńska.
Jak podkreśliła wicedyrektor Muzeum Niepodległości doktor Beata Michalec, placówka nie po raz pierwszy pokazuje, że niepodległość miała nie tylko ojców, ale i matki. Podejmowane są w niej tematy niepodległości z kobiecą twarzą poprzez przypomnienie postaci i kobiet zaangażowanych na różnych polach, w co wpisuje się obecna wystawa.  Główną bohaterką filmu jest Wanda Umińska, która w 1925 roku została oficjalnie uznana za weterankę powstania styczniowego .

Dom Kultury Świt, ul. Piotra Wysockiego 11  03-371 Warszawa, Wstęp wolny

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami