Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu “Galeria Jednego Obiektu”, w ramach którego przybliżamy najciekawsze obiekty ze zbiorów Muzeum Niepodległości! Spotkanie odbędzie się we wtorek 28 listopada o godz. 12 w siedzibie Muzeum.

Tym razem zaprezentujemy dar przekazany Muzeum Niepodległości – nuty utworu Emilii Tokarskiej “Resurgens Polonia: marsz na fortepian i do śpiewu”. Podczas spotkania wystąpią uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie.

Nuty zostały wydane w niewielkim nakładzie, jest to więc rzadki obiekt – dotychczas w swoich zbiorach odnotowywała je tylko Biblioteka Jagiellońska. W internecie próżno szukać jakichkolwiek prób wykonania utworu, który jest dedykowany Piłsudskiemu.

Marsz na fortepian i do śpiewu skomponowała Emilia Tokarska ze Straszyńskich do słów Ignacego Nikorowicza – a wszystko to z miłości do marszałka Piłsudskiego. Autorka kompozycji była amatorką, Biblioteka Polskiej Piosenki odnotowuje tylko ten jeden utwór jej autorstwa.

Natomiast Ignacy Nikorowicz, autor słów utworu, zasłynął jako polski prozaik i dramatopisarz pochodzenia ormiańskiego. Był autorem komedii „Pani Walewska”, „W gołębniku”, „Moralność przede wszystkim”, a także nowel i powieści.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami