11 sierpnia 2023 r., godz. 15.00  zapraszamy do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów na kolejną odsłonę cyklu Galeria Jednego Obiektu pod egidą Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. „Kobieca wojna Jerzego Kossaka” – prezentacja kopii obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” pędzla Hakoba Mikayelyana.
 
Jerzy Kossak, syn Wojciecha i wnuk Juliusza przez całe życie był otoczony kobietami utalentowanymi i silnymi. Matka, Maria Kossak, była kobietą obytą w świecie i niezwykle zaradną. Ojciec Jerzego, Wojciech, był często w rozjazdach więc to Maria twardą ręką i z sukcesem opiekowała się majątkiem, dziećmi i służbą. Siostry Jerzego, to Maria Pawlikowska – Jasnorzewska wybitna poetka i dramatopisarka, oraz Magdalena Samozwaniec nazywana „pierwszą damą polskiej satyry”. Można zatem zrozumieć, że kolejny wybitny malarz w rodzinie Kossaków widział jak ważną rolę odgrywały kobiety w rozgrywających się na jego oczach przełomowych wydarzeniach historycznych.
Widać to bardzo dobrze w zaprezentowanym szerokiej publiczności w 1930 r. obrazie pt. „Cud nad Wisłą”. Dzieło to, namalowane z okazji 10 rocznicy polskiego zwycięstwa, nie jest jednak przedstawieniem kronikarsko – historycznym. To alegoryczna, odwołująca się także do wsparcia sił nadprzyrodzonych, kompozycja sławiąca nie tyle bitwę pod Radzyminem ile samo zwycięstwo nad bolszewikami.
 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami