W środę 9 sierpnia 2023 roku o godz. 17.00 zapraszamy na wykład dotyczący życia i twórczości polsko-żydowskich grafików Maurico Amstera i Mariano Rawicza – wydarzenie towarzyszące wystawie pt. „Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii (1936-1939)”.

Muzeum Niepodległości prezentuje dzieła tych lwowskich artystów jako pierwsza przestrzeń wystawiennicza w Polsce po 1989 roku. Amster i Rawicz wyemigrowali do Hiszpanii na początku lat 30. XX wieku, gdzie zrewolucjonizowali wzornictwo użytkowe, głównie projektowanie graficzne okładek książek. Po wybuchu wojny domowej pracowali w Ministerstwie Oświaty Publicznej oraz Ministerstwie Propagandy, projektując republikańskie plakaty antyfaszystowskie. Losy Amstera i Rawicza przeplatały się wielokrotnie, również po upadku Republiki i na emigracji w Chile.

Wykład wygłosi Jeremi Galdamez – współkurator wystawy i przedstawiciel jej współorganizatora – Stowarzyszenia Ochotnicy Wolności. W ramach wydarzenia odbędzie się również projekcja hiszpańsko-chillijskiego filmu dokumentalnego  pt. „El último abrazo”, który przybliża biografię Mariano Rawicza w interesujący sposób – wychodząc od zachowanej korespondencji artysty.

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami