Serdecznie zapraszamy do wspólnego odśpiewania Nieszporów Markowskich, które zostały zrekonstruowane – w wersji historycznie prawdopodobnej dla czasu w którym żyli i w którym – także poprzez obecne jeszcze w życiu Kościoła nabożeństwa nieszporne – kształtowali swoją kulturę etyczną Wiktoria i Józef Ulmowie. Z okazji obchodów 80. rocznicy mordu dokonanego w Markowej przez Niemców na Ulmach i na ukrywanej przez nich rodzinie Goldmanów w ramach organizowanych wspólnie z Muzeum Niepodległości i Parafią Archikatedralną w Warszawie Dni Dziedzictwa Bł. Rodziny Ulmów, Nieszpory Markowskie wyśpiewane zostaną w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w czwartek, 21 marca, o godz. 17:30. 

Serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału w tym nabożeństwie i do zainteresowania zainicjowanym przedsięwzięciem kulturotwórczym.

Dla inicjatorów obecnego przedsięwzięcia kulturotwórczego p.t. “Nieszpory Markowskie” jest to w równym stopniu akt uwielbienia Boga za dar życia i za beatyfikację Rodziny Ulmów, jak i rekonstrukcja istotnego zabytku naszego dziedzictwa kultury etycznej, religijnej i muzycznej.

Projekt, którego obecnie głównym organizatorem jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zapoczątkowało Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, a współtworzą także Fundacja Muzyka Kresów, Muzeum Wsi Markowa, Klasztor o.o. Dominikanów w Jarosławiu oraz szereg osób i organizacji i instytucji, które w ciągu sześciu miesięcy od beatyfikacji Rodziny Ulmów tworzą swego rodzaju ruch miłośników psalmów ludowych. W każdym razie jest to przede wszystkim próba rekonstrukcji dawnego ludowego nabożeństwa – dobrze znanego Samarytanom z Markowej.

Oryginalne melodie dawnej Diecezji Przemyskiej, które wykonywane są podczas nabożeństwa zebrał i opracował folklorysta, badacz i znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski pan Bartosz Gałązka.

Opiekę artystyczną nad przedsięwzięciem sprawuje pan Jan Bernad – muzyk, kompozytor, badacz kultury tradycyjnej, współtwórca Fundacji Muzyka Kresów.

Nieszpory Markowskie wykonywane są w Markowej co miesiąc, w niedzielę przypadającą bezpośrednio po 10 dniu miesiąca.

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami