16 lutego 2024 roku w Muzeum Więzienia Pawiak odbyło się spotkanie poświęcone poezji w okresie II wojny światowej, w tym poezji która powstawała w murach Pawiaka. Podczas wydarzenia zebranym zaprezentowano tomik wierszy “Szkło bolesne – obraz dni” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Antologię poezji wydało Muzeum Niepodległości, z interesującym wstępem dr. Tadeusza Skoczka.
 
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z LVIII Liceum Ogólnokształcącego im. K. K Baczyńskiego oraz szczególni goście – Barbara Piotrowska, była więźniarka obozu Ravensbrück oraz Stanisław Zalewski, były więzień polityczny Pawiaka, KL Auschwitz i KL Mauthausen-Gusen, którzy podzielili się z młodzieżą swoimi wspomnienia czasu okupacji niemieckiej i pobytu w obozach koncentracyjnych.
 
Goście otrzymali pamiątkowe egzemplarze wydawnictwa, a szkoła oprócz książek przekazanych do zbiorów biblioteki szkolnej została obdarowana portretem K. K. Baczyńskiego autorstwa Hakoba Mikayelyana.
 
Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Więź” realizowanej wspólnie z Fundacją ART. Zadanie jest finansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.
 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami