W środę 23 stycznia zawitamy z naszym Salonem Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Augusta Cieszkowskiego w Węgrowie.
 
Tym razem zaprezentujmy publikację pt. “Bunt wolnych ludzi. 160. rocznica Powstania Styczniowego”, która jest pokłosiem sympozjum naukowego, które odbyło się w ubiegłym roku w naszym oddziale, w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Zostało ono zorganizowane przez Muzeum Niepodległości w ramach cyklu wydarzeń kulturalno-naukowych upamiętniających zryw narodowowyzwoleńczy Polaków, jaki miał miejsce 160 lat temu. Organizatorzy chcieli przypomnieć postacie związane z Powstaniem Styczniowym oraz zaprezentować udział w nim mieszkańców poszczególnych guberni. Przedsięwzięcie wywołało spore zainteresowanie wśród naukowców z ośrodków badawczych w całym kraju. Podczas obrad wystąpiło aż 33 prelegentów, a niniejsza publikacja zawiera ich referaty, stanowiące dokumentację nowych wyników badań naukowych, wzbogacone ilustracjami.
 

Pamięć i mit Powstania Styczniowego odcisnęły mocne piętno na literaturze i sztuce, jak również na dalszej walce o niepodległość Polski, kształcie II Rzeczpospolitej i Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Wydając tę publikację mamy nadzieję, że dotrze ona do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką Powstania Styczniowego poszerzając ich wiedzę, a naukowe dociekania badaczy przyczynią się do podtrzymania i rozwoju zainteresowań tym największym, polskim zrywem zbrojnym XIX wieku.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.00. Udział w nim wezmą: Bartłomiej Sokołowski (redaktor prowadzący monografii), dr Mirosław Roguski (Zamek Liw. Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Liwskiej), dr Małgorzata Rospara (Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Augusta Cieszkowskiego w Węgrowie). Wydarzenie poprowadzi Piotr Maroński z Biblioteki Naukowej Muzeum Niepodległości.

Cykl spotkań pod hasłem Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego.

 

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami