24 listopada 2023 roku w Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące realizację zadania „Renowacja wybranych zewnętrznych i wewnętrznych elementów ekspozycji stałej w Muzeum Więzienia Pawiak”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach projektu wykonano renowację oryginalnych metalowych tabliczek z Pomnika Drzewa Pawiackiego, które są symbolem pamięci o ofiarach zbrodni niemieckich. Ponadto wykonano prace malarskie wewnątrz i na zewnątrz Muzeum. W ramach zadania opracowano dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą przebudowy dachu oraz budowy i przebudowy instalacji technicznych w budynku Muzeum Więzienia Pawiak, które dba o pamięć o osobach walczących o wolność i niepodległość Polski.
 
Spotkanie uświetnił koncert pt. „U Orszy na Kruczej. Warszawskie kawiarnie konspiracyjne” w wykonaniu aktorów warszawskich scen teatralnych.
 
W uroczystości wzięli udział wyjątkowi goście: Stanisław Zalewski, były więzień polityczny Pawiaka, KL Auschwitz i KL Mauthausen-Gusen, Czesław Lewandowski ps. Bystry, członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof oraz Alojzy Maciak – więzień KL Buchenwald, a także licznie zgromadzeni przyjaciele Muzeum. Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w spotkaniu uczestniczył Zbigniew Czaplicki, pełnomocnik Marszałka do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 
 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami