16 listopada 1943 roku został aresztowany i osadzony na Pawiaku I zastępca komisarycznego burmistrza Warszawy Stanisław Władysław Podwiński. Polski prawnik i samorządowiec, działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, społecznik.
 
W czasie okupacji pracował w zarządzie m. st.Warszawy, od stycznia 1940 roku był członkiem Komisji Rzeczoznawców przy Komisarycznym Burmistrzu m. st. Warszawy, a od kwietnia 1941 roku do początku sierpnia 1944 roku – był pierwszym zastępcą burmistrza. W okresie od 16 listopada 1943 roku do 1 kwietnia 1944 roku był więziony na Pawiaku. Po kapitulacji Warszawy brał udział z ramienia Zarządu Miejskiego w rozmowach z gen. Erichem von dem Bachem Zelewskim na temat losów ludności cywilnej. Brał udział w akcji ratowania mienia kulturalnego z terenu Warszawy. Odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
Stanisław Podwiński jest jednym z bohaterów wystawy plenerowej dr Beaty Michalec, zastępcy dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie pt. „Warszawscy samorządowcy na Pawiaku” poświęconej członkom warszawskiego magistratu, którzy w okresie okupacji niemieckiej zostali osadzeni na Pawiaku. Ekspozycję można oglądać do końca grudnia 2023 roku na ogrodzeniu Muzeum Więzienia Pawiak od Al. Jana Pawła II w Warszawie.
 
 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami