Serdecznie zapraszamy na premierę filmu „Świtanie”, która odbędzie się 18 czerwca 2024 r. o godz. 18.00 w sali multimedialnej Muzeum Niepodległości w Warszawie. Po pokazie zostanie przeprowadzona rozmowa z twórcami ekranizacji.
 
Film edukacyjno-historyczny „Świtanie” opowiada historię tragicznego mordu, dokonanego przez Niemców na 223 więźniach, wywiezionych z Pawiaka na egzekucję do Lasów Sękocińskich i straconych w noc z 27 na 28 maja 1942 roku. Obraz ten skierowany jest przede wszystkim do uczniów klasy ósmej szkoły podstawowej i licealistów.
 
Ekranizacja zawiera część dokumentalną opisującą terror okupacyjnej stolicy oraz niemieckie represje wobec polskiej ludności. Ukazuje także fragmentarycznie czas lipca 1946 roku, tj. prowadzonych już po wojnie prac ekshumacyjnych i pochówków ofiar tej zbrodni. Podkreśla potrzebę rodzin pomordowanych więźniów, do upamiętnienia ich ofiary, poprzez budowę wspólnej mogiły na cmentarzu w Magdalence oraz posadowienia pomnika w miejscu straceń. W prezentowanym filmie występuje także kombatant, świadek odnalezienia miejsc dołów śmierci w kilka dni po dokonanej egzekucji, który wspomina ten trudny czas. Wśród partnerów projektu jest Muzeum Więzienia Pawiak – Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.
 
Obraz być pomocny przy lekcjach historii dotyczących okupacji niemieckiej na terenach Polski w latach II wojny światowej.
 
Autorami ekranizacji są Michał Krzysztof Wykowski i Stanisław Wojciech Wykowski ze Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r, natomiast za reżyserię jest odpowiedzialny Grzegorz Jach.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami