11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Święto ustanowione na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 r., obchodzone w rocznicę krwawej niedzieli: 11 lipca roku 1943 między innymi oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały 99 polskich wsi na Wołyniu, dokonując największej fali mordów na ludności polskiej. 

Uderzenie było dobrze zaplanowane, a dzień, w którym nastąpiło – niedziela – sprzyjał wymordowaniu jak największej liczby Polaków (od rana gromadzili się w kościołach). Wsie były palone, a dobytek grabiony. Tego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ginęli od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi. Wydarzenia te, nazywane krwawą niedzielą na Wołyniu, były kulminacyjnym momentem zbrodni, dokonywanej przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności wschodnich województw II RP.

W sobotę 8 lipca 2017 r. w siedzibie głównej naszej instytucji już po raz trzeci z rzędu odbyła się konferencja kresowa, zorganizowana przez Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich, Klub Inteligencji Polskiej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Niepodległości. Nakładem Muzeum Niepodległości ukazała się także publikacja „Kresy: trudne sąsiedztwo”, zawierająca materiały z konferencji przygotowanej rok wcześniej. Zachęcamy do lektury.

 

Przypominamy też, że dziś właśnie nakładem Wydawnictwa Replika ukazał się pierwszy tom książki Marka A. Koprowskiego „Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów”, nad którą Muzeum Niepodległości objęło patronat.

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami